Tento víkend sa dohrali 2. liga Západ aj Východ. K 2. lige Západ sa veľmi nemôžem vyjadriť, bola poznačená tým, že družstvo Napchávači odohralo v jarnej časti iba jeden zápas a s ostatnými družstvami a koordinátorom sa dohodli, že svoj neodohraný zápas dohrajú na jeseň skôr, než sa začne jesenná časť. Na západe znovu hrali iba tri družstvá, keďže však poklesol počet družstiev na východe, baráž sa hrať nebude.

Po troch rokoch, keď sa hrala 2. liga Východ formou sústredení, sme sa kvôli zníženiu počtu družstiev na 5 a hlavne asymetrii v počet družstiev v Michalovciach – jedno a v Košiciach – 4, vrátili k hraniu zápasov priebežne. Mám k tomu len dve pripomienky:

  • Keď sa hrá priebežne, tak by sa mohlo hrať viac než 20 rozdaní v zápase. Tento počet rozdaní sa prijal iba kvôli sústredeniam, kedy by sme pri 6 či dokonca 7 družstvách nestihli za sobotu a nedeľu odohrať viac než 128 rozdaní a z psychohygienických dôvodov by sme ich toľko ani nemali hrať. Keď sa hrá priebežne, mohli by sme sa vrátiť k 32 rozdaniam v zápase, prípadne by kapitáni mali mať možnosť pred začiatkom súťaže sa dohodnúť, či sa bude hrať 32, 28 alebo 24 rozdaní v zápasoch.
  • Hranie ligy v klube počas riadnych hracích dní čiastočne narúša klubový život. Keď sa hrajú dva zápasy, tak hráčov ktorí 2. ligu nehrajú nie je dosť, aby mohli zohrať regulérny turnaj alebo zápas. Napriek tomu dávam prednosť súbežným zápasom, lebo sa to stihne odohrať skôr a takto narušených klubových dní je menej. Predpokladám, že mimo klubové dni by hráči hrať ligu nechceli.

Pokiaľ počet družstiev znova stúpne na 6 a viac, doporučoval by som vrátiť sa k hraniu formou sústredení.

Nechcem byť zlým prorokom, ale odhadujem, že v roku 2015 budú na Východe hrať 2.ligu iba 4 družstvá. Ak by tento počet klesol iba na tri, asi by bolo lepšie hrať aj druhú ligu celorepublikovo. Zápasy družstiev Východu medzi sebou a Západu medzi sebou by sa zohrali skôr a na sústredení napríklad v Žiline by sa hrali zápasy už iba proti družstvám z druhej konferencie. Druhou možnosťou by mohlo byť, že na jar by sa hralo v konferenciách každý s každým na čo najväčší počet rozdaní a na jeseň by hrali len prví dvaja z každej konferencie na spoločnom sústredení.

Na druhej strane, ako vidno z tohoročných výsledkov 2. ligy Východ, na jar a na jeseň môžu mať tie isté družstvá diametrálne odlišnú formu, i keď najmenej jedno z družstiev bolo poznačené tým, že jeho kľučoví hráči nemohli nastúpiť.