Tejto problematike som sa už na našich stránkach niekoľkokrát venoval. Adam Kubica napísal sériu článkov, kde na praktických príkladoch ukazuje, ako sa má postupovať po vznesení nároku. Zatiaľ boli zverejnené 1. časť a 2. časť.
V našom klube mnohí po vznesení nároku, ak nárok zamietnu, hlavného hráča, prípadne obrancu (výnimočne) vyzvú, aby pokračoval v hre. Vznesením nároku na zostávajúce zdvihy hra končí a ak súperi s nárokom nesúhlasia, treba privolať rozhodcu.
Z Adamovho článku vyberám:
Zlatá pravidla k zapamatování:
* Vznesením nároku nebo postoupením zdvihů hra končí.
* Namítá-li kdokoliv proti vznesenému nároku (včetně tichého hráče), má být neprodleně přivolán vedoucí.
* Nárok má být doprovázený objasňujícím prohlášením, v němž nárokovatel popíše způsob, kterým by v normální hře získal zdvihy, na které vznáší nárok.
* Jakékoliv pochybnosti vedoucí posuzuje proti nárokovateli. Proto je vhodné nárokovat zdvihy pouze v zřejmých situacích a doprovodit nárok objasňujícím prohlášením, které bude vedoucího velmi zajímat.
* Je nebezpečné nárokovat si zdvihy, když je na výnosu soupeř.
Poznámka: Z toho, že nárok môže byť zamietnutý a rozhodca môže rozhodnúť o neoprávnenosti nároku by niekto mohol odvodzovať, že radšej treba vždy dohrať a zdvihy si nenárokovať. Pokiaľ ste si istí, že zostávajúce zdvihy sú vaše, zbytočne nepredlžujte zohrávku. Ušetríte čas (môže to byť dôležité v družstevných zápasoch) a súperov i vlastného partnera zbytočne nevyčerpávate, nemusia rozmýšľať Čo to ten hlavný hráč a partner majú, keď si nenárokuje zvyšné zdvihy?
Komentáre