I. SBL 2017. Jarná časť

Prezentácia

Výsledková listina

Cez víkend sa v Bratislave hrala jarná časť 1. slovenskej bridžovej ligy. KBK v nej malo tri družstvá. Jediné družstvo, ktoré naplnilo očakávania bola Légia Košice, ktorá je priebežne na 1. mieste s 92.45 VP. Niekoľko  VP im teoreticky ešte môže ubudnúť, lebo po poslednom zápase Légia Košice-Inter podalo družstvo Inter protest proti rozhodnutiu rozhodcu. Ak by bolo jeho rozhodnutie revidované, tak rozdiel +7 klesne na -4 Imp. Družstvá sa už ponáhľali na svoje spoje, takže odvolanie sa bude riešiť korešpondenčne. 

Družstvo KBK podalo zatiaľ asi svoj najhorší výkon v jarnej časti ligy. Priebežne je na 6. mieste s náskokom necelých 6 VP pred družstvom na zostupovom 7. mieste. Minulý rok malo KBK 75.17 VP, teraz iba 58.59.

Družstvo Šance hralo prvýkrát 1. ligu, hrali v ňom síce aj dvaja skúsení prvoligoví hráči, ale veľmi družstvo nepodržali. Súťaž sa však pre Šance vyvíjala spočiatku sľubne. Prvý zápas síce prehrali takmer na nulu, prehrali tiež s Interom, ale v celku prijateľným rozdielom a v treťom kole vysoko vyhrali nad družstvom Jokers. Vo štvrtom kole mierne prehrali s KBK a priebežne sa dostali na 6. miesto. Keďže nám zostávali už len zápasy voči papierovo slabším družstvám s výnimkou Légie Michalovce, očakával som, že je celkom reálna šanca toto 6. miesto udržať. Po 4 kolách sme mali 26.77 VP. V posledných troch zápasoch však došlo k nejakému zlomu a všetky tri zápasy sme vysoko prehrali, pričom najmenej dve z týchto družstiev by sme pri svojej štandardnej hre mali poraziť, či uhrať s nimi aspoň výsledok okolo remízy. Celkovo sme získali 30.53 VP, takže v posledných troch kolách sme získali iba 3,76 VP. Aj vďaka tomu je družstvo Sizes Michalovce na dostrel od KBK.

Družstvo KBK by na tom bolo o dosť lepšie, ale nazbieralo až 4 trestné VP (1 VP a 2 VP za hlasnú diskusiu a 1 VP za neopravenie chybného vysvetlenia. Predpokladám, že vo všetkých troch prípadoch to bol pár Munka-Škerlík, ktorých v klube tiež často napomíname za hlasné komentovanie a nedostatočné vysvetľovanie hlášok, ale u nás to obvykle zostáva bez trestu, keďže hrajúci rozhodca nechce byť obvinený z toho, že trest udeľuje, aby sa on lepšie umiestnil. Miro Ploščica sa mi v klube priznal, že jeden z trestov KBK za hlasné komentovanie zavinil on. Napriek tomu si dovolím tvrdiť, že takmer po celý turnaj som počul Škerlíka s Munkom a ani raz som nezaregistroval hlasitú komunikáciu páru Ploščica-Horňák, ale keď som pauzoval, z hygienických dôvodov som radšej nekibicoval, takže sa to asi stalo, počas mojej neprítomnosti. Niekoľkokrát som mal tendeciu, rozhodcu upozorniť, že pár Munka-Škerlík prílíš podrobne a hlavne príliš hlasito komentuje rozdania. Na druhej strane musím priznať, že keď sme s Braňom dohrali a opustili sme hraciu  miestnosť, ale boli sme v priľahlej osviežovni, tak sme sa o jednom z rozdaní bavili (hádali) tak hlasno, že nás najmenej 2x prišiel Dušan upozorniť, že sme priveľmi hluční a ak by nám pridelil trest, nemal by som naň ťažké srdce, ale ak by sme si problém navzájom nevyjasńovali, odnieslo by si to asi moje, alebo Braňovo srdce 🙂  ). Šance nazbierali 2.2 trestných VP (1.2 za pomalú hru a 2x 0.5 VP za mobil). Verím, že KBK sa v 1. lige udrží a na jeseň aspoň o jedno miesto postúpi. Šance takmer nemajú šancu sa v 1. lige udržať, dovtedy však pár Belčák-Vancák bude výrazne zohratejší a hráme doma, väčšinou sme v Košiciach v minulosti podávali výrazne lepšie výkony, takže dúfam v postup o jedno miesto a teoreticky by sa mohla podariť aj tá záchrana. Inak, ak by neboli tie pokuty, tak Šance získali toľko bodov, ako minulý rok na jar Cassovia. Légia Košice dúfajme 1. miesto udrží, i keď náskok pred druhým a tretím je minimálny, ale na jeseň väčšinou zabojovala.

Jarné kolo sa hralo tentokrát na novom mieste. Miestnosť bola síce výrazne menšia než v Doprastave, ale bolo to ešte v rámci regulérnych podmienok na hranie. Výhodou bolo, že občerstvenie bolo hneď vedľa hracej miestnosti a aj obedy a večere boli priamo na mieste hrania. Nevýhodou bolo, že sme boli ďaleko od centra, na periférii Petržalky, takže, ak niekto chcel ísť do mesta a nebol autom, mal to pomerne komplikované. Osobne nemám námietky, ak by sa aj budúci rok hralo na tomto mieste, ubytovanie bolo na výrazne vyššej úrovni než v Doprastave a cenovo to bolo približne rovnaké.

open 18-03-2017