Zdeněk Frabša publikoval svoj licitačný systém Štandard 2014. Členom klubu doporučujem si publikáciu prečítať a prevziať z nej niektoré podnetné prvky, či si daný  systém celý osvojiť.

Zastavím sa len pri jednom prvku systému: po otvorení 1 sú farebné odpovede na prvom stupni transferom. Rieši sa tak okrem iného problém veľmi slabého listu s krátkosťou trefovou. Odpovede znamenajú:

1 – transfer na srdcia

1 – transfer na piky

1 – transfer do NT alebo do 2.

Odpoveď 1NT sa potom robí s 10-12 FB bez drahého štvorlistu.

Narozdiel od dražby po otvorení 1NT, nie je prijatie transferu povinné a otvárajúci vie pomerne presne popísať svoju silu a rozlohu.

Takto možno bezpečne vypnúť dražbu na 1. stupni, v prípade kár na druhom. Viem si predstaviť, že by ste dražili naďalej SAYC a osvojili si iba tieto konvenčné odpovede po otvorení 1.

Odpovede 2/2 sú FG 12+ FB s 5 listom v draženej farbe

Odpovede 2/2 sú so 6 listom a 3-7(8) FB.

Nie so všetkými prvkami systému sa stotožňujem: napr. otvorenie 1 s 18-20 bodmi a zlým drahým 5 listom, či 2 multi s drahým 6 listom a možným druhým drahým 4 listom, ale tieto krajné listy si pár môže dohodnúť dražiť podľa vlastného naturelu.

Vrelo tiež odporúčam zaviesť si do systému nasledujúce konvencie:

2 – multi alebo minimulti

2 – 5 list srdcový a 5 list ľubovoľný

2 – 5 list pikový a 5 list lacný

Všetky vyššie uvedené zmeny vášho systému by nemali narušiť jeho stavbu a prinesú vám riešenie mnohých licitačných problémov.