Súťažný poriadok

Print this entry

Propozície ligy sa odvolávajú na súťažný poriadok. Na stránke SBZ sú dva súťažné poriadky:

Prvý je zjavne staršou verziou, bol pritom sprístupnený 22.3.2017. Druhý je na starých stránkach zväzu. Keďže druhý sa odvoláva v časti o kontumáciách na novú škálu VP a prvý na starú, usudzujem, že druhý je aktuálnejší.

Ak je skutočne druhý SP aktuálne platný, tak je v ňom v časti kontumácií asi chyba. Previnivšie družstvo získa maximálne 3.33 VP, ak by to malo byť proporčne adekvátne starej škále, malo by to byť 6,66 VP.

Pozrel som si český súťažný poriadok, tam je to 40% VP, takže pri škále do 20 VP by to malo byť dokonca 8 VP.

http://czechbridge.cz/UserFiles/file/Dokumenty%20svazu/Soutezni_rad_2016.pdf Článok 6.2.9

Už som to niekoľkokrát písal. Náš súťažný poriadok je silne oklieštený, v podstate upravuje iba družstevné súťaže. Doporučujem preložiť do slovenčiny Český súťažný poriadok a urobiť v preloženom dokumente  zmeny týkajúce sa našich špecifických podmienok.

Napríklad o VUS sa v našom SP píše:

VUS nie je povolené používať v ligových a regionálnych súťažiach.

Z toho plynie, že na Veľkej cene Košíc, na Majstrovstvách Slovenska, Karpatskom pohári a Malej cene Žiliny (pokiaľ v propozíciách nemajú VUS zakázané), vysokoumelé systémy používať možno. Mimochodom SP nijako nedefinuje, čo to regionálna súťaž vlastne je, takže regionálnou súťažou je iba tá súťaž, ktorá to má spomenuté v propozíciách – pokiaľ viem, explicitne sa to uvádza iba pri druhej lige.

7 thoughts on “Súťažný poriadok

 1. Na základe môjho podnetu Edo Velecký na stránke SBZ zverejnil aktuálne platný súťažný poriadok. Naďalej však namietam maximum 3.33 VP pre družstvo, ktoré kontumáciu zavinilo. Ak sme v minulosti mali 10 VP pričom remíza bola 15 VP, teraz by to malo byť proporcionálne 6,66 alebo sa môžeme inšpirovať českým zväzon, ktorý to má nastavené dokonca na 8 VP. Český zväz je asi prištedrý a my sme nevedno ako dospeli k totálne nízkej podotýkam „maximálnej“ sume. Ak družstvo proti ktorému sa malo nastúpiť všetky svoje zápasy vyhralo 20:0, tak previnilé družstvo získa 0 VP.

  • Viacero v tomto clanku uverejnenych informacii pokladam za nespravne, niektore za nekorektne, lebo skresluju informacie, ktore som Tiborovi poskytol vo volne vedenej sukromnej korespodencii pred uvedenim jeho clanku.

   Zaroven je opakovanou pravdou, ze nas sutazny poriadok ma vyznamne medzery. Napriek tomu som proti tomu, aby sme prebrali akykolvek zahranicny poriadok.

   Sutazny poriadok potreboval minuly tyzden D. Slachta (on sa ale ziadnymi podnetmi v tomto smere nechvali a ani o tom nenapisal clanok) v suvislosti s riesenim protestu. Platny sutazny poriadok sa nachadza na mirrore, ale som ho zverejnil aj na novych strankach. Omylom som vsak zverejnil starsiu verziu, teraz som tento omyl napravil.

   Ku vyske kontumacie: keby sme za kontumaciu davali 6.66 VP, tak ak by vlani niektore druzstvo prehralo kontumacne vsetky zapasy, tak pozor: skonci v lige na PIATOM mieste. Vecnejsie: nepoznam sport, v ktorom by kontumacna prehra nebola prehrou vysokou a na nulu. Neviem, preco sa tato zasada nedodrzuje v bridzi, ale rad si to necham vysvetlit.

   Zmeny v sutaznom poriadku: boli realizovane v marci 2014 po zavedeni novej skaly, maju ich na svedomi Peter Belcak a ja, temu som konzultoval vtedy napriklad s Dusanom Slachtom, pozeral som samozrejme aj zahranicne riesenia.

   Tento sutazny poriadok je platny 3 roky. Pocas troch rokov nezaznela ziadna namietka. Co sa deje, ze je to teraz dolezite?

   • Neviem ktorá informácia v článku je nekorektná či nepravdivá?
    Súťažný poriadok máme na stránkach zväzu dlhodobo dobre schovaný, nie je to komplexne spracovaný materiál, ak nie sme schopní spracovať plnohodnotný materiál iba takýto pahýľ, s miestami absurdnými ustanoveniami, tak potom preložme český a zmeňme iba veci, ktoré sú u nás neuplatniteľné.

    Nakoniec dvaja z troch rozhodcov, ktorí rozhodujú slovenské súťaže, niekoľkonásobne väčšie množstvo turnajov rozhodujú v Českej republike podľa českého súťažného poriadku. Nemusíme vymýšľať vymyslené.

    Neviem prečo si nepriznáte chybu, ku ktorej došlo, keď ste sa v súvislosti so zmenou škály VP asi dopustili aritmetickej chyby. Neviem ako bola vtedy spropagovaná zmena súťažného poriadku, asi nebola inak by som si to asi všimol už vtedy.

    Ten príklad s družstvom ktoré kontumačne prehralo všetky zápasy je bohapustá demagógia:

     Družstvo, ktoré odohrá menej ako polovicu zápasov, je zo súťaže vylúčené a všetky jeho zápasy sa do výsledkovej listiny nezapočítavajú.
     Tých 3.33; 6.66 či českých 8 VP je horná hranica, ktorú previnilé družstvo dostane. Dostáva minimum z jeho priemeru, z priemeru súperov súpera a z tejto hornej hranice.

    Súťažný poriadok a propozície súťaží málokto číta, ako je kontumácia nastavená som začal zisťovať po tom, ako nášmu družstvu (neviem či definitívne alebo len predbežne) bola pridelená kontumačná prehra, mimochodom vo výške 12:5 VP pre súpera, čo nekorešponduje ani s aktuálne platným SP ani mechanickým uplatnením matematických operácií na pôvodné pravidlá.

    P.S Mimochodom náš súčastný SP vznikol tiež ako preklad vtedy platného českého súťažného poriadku, prevzali sa len ustanovenia týkajúce sa družstiev a bol to prílepok propozícií Slovenskej bridžovej ligy. ČBS medzičasom svoj SP najmenej 2x novelizoval.

    • Moj priklad skvele ukazuje, aky je nezmysel davat 6.66 VP za kontumaciu. Samozrejme, ked sa proti takemuto pripadu neda nic logickeho povedat, tak sa oznaci za demagogicky.

     Nespravna informacia je napriklad to, ze sutazny poriadok bol uverejneny na tvoj podnet. Nespravna informacia su napriklad cisla o kontumacii v starom SP. Nekorektne informacie si medzicasom „poopravil“.

     Pees1. Vysledok 12-5 koresponduje s kontumacnym stavom sutazneho poriadku platneho do marca 2014. Ku ktoremu si sa svojho casu autorsky hlasil.

     Pees2. Ako vzniklo cislo 3.33?

     Uvadzam zdovodnenie z emailu PB: rozdiel 1 VP pri (starom) remizovom stave 15:15 zodpoveda rozdielu 0.667 VP pri (novom) remizovom stave 10:10. Preto odmena +20% znamenala po starom 15+3=18 VP a po novom 10+2=12 VP. V SP mame uvadzane 0.5, 1, 2 a 5 VP ako mozne tresty. Pri tych troch nizsich pokutach som sa nechcel babrat s desatinnymi cislami, ale pri pokute 5 VP mi 5 vs. 3.33 pripadalo pri remizovom stave 10:10 uz ako dost podstatny rozdiel, a preto navrhujem v tomto jednom pripade odklon od mechanickeho prevzatia.

     Zdovodnenie jasne ukazuje, ze neslo o chybu, ale o zamer. Tak nas prestan obvinovat z toho, ze si nepriznavame pocetnu chybu.

     Podstata je nasledovna: slovensky SP vzdy daval za kontumacny vysledok menej bodov ako povedzme cesky (podla mna dava este stale privela, ale to je druha vec). A to plati aj pre novu skalu a aj pre SP2014. A zaroven plati, ze ti to nikdy nevadilo, az kym sa to nestalo tvojmu druzstvu.

     • Tvoj príklad skvele dokazuje, že chápeš kontumačné výsledky v bridži úplne inak, než sú myslené (môžem sa mýliť :). Vo futbale, hokeji a väčšine ďalších športov je kontumačná prehra skutočne myslená skôr ako trest a nie ako náprava nezrovnalosti. V bridži vychádzame z predpokladu dobrého úmyslu i v prípade podozrivej chyby, čiže ak musí byť zápas skontumovaný, tak sa hlavne snažíme nepoškodiť neprevinilú stranu a neodmeniť stranu previnilú, previnilú stranu sa však zároveň snažíme neprimerane nepotrestať. Ak by sme predpokladali vedomú špekuláciu, tak by sme aj v párových turnajoch prideľovali nie výsledok AVE+ a AVE- ale AVE+ či AVE++ a nulu. Podobne v družstevných zápasoch sa za normálnych okolností prideľuje AVE+ a AVE- a navyše sú brané do úvahy isté štatistické súvislosti. Silné družstvo, ktoré by pravdepodobne vyhralo nad slabým družstvom rozdielom 20:0 by aj kontumačným výsledkom 12:xyz (teda aj 12:0) bolo silne poškodené a družstvo, ktoré by pravdepodobne získalo 0 VP, ak by špekulatívne vedome na zápas nenastúpilo hoci aj fingovaným defektom na pneumatike či autonehodou, by aj tými (dúfam že dočasne) „nezmyselnými „3,33“ VP bolo odmenené. Vo futbale budú skontumované zápasy Barcelony rovnako voči Hornej-Dolnej ako voči Realu Madrid (asi 0:3), v bridži to môže byť 8:12 a 3:17, reálne výsledky zápasu v bridži by pritom pravdepodobne boli 20:0 až 17:3 a 15:5 až 5:15. Ak má byť kontumácia v bridži trestom, tak to rovno nastavme pre neprevinilé družstvo tak, ako je to teraz a previnilému prideľujme 0 VP.

      S 95% pravdepodobnosťou naďalej predpokladám, že aktuálnu verziu SP si zverejnil na základe môjho upozornenia, že to čo tam bolo je staršia verzia SP (je možné, že si si to uvedomil o 5 minút skôr, než si dostal môj e-mail, ak je to tak, tak je to z mojej strany oprávnený i keď mylný predpoklad).

      K žiadnemu slovenskému SP som sa autorsky nikdy nehlásil. Podľa mňa SBZ nemá žiaden súťažný poriadok napriek tomu, že malformovaný pahýľ prekladu veľmi starého českého súťažného poriadku súťažným poriadkom nazýva. V párových súťažiach je takmer nepoužiteľný a v družstevných je v mnohom kontraproduktívny.

      Neviem kedy sa do propozícii našej ligy dostala klauzula o maximálne 5 VP pre družstvo, ktoré zavinilo kontumáciu, máme to tam prinajmenšom od roku 2008, staršie propozície ligy som zatiaľ nenašiel, v takom prípade sú 3.33 VP skutočne proporcionálne adekvátne pre škálu do 20 VP. Po celý čas sme to mali neadekvátne nastavené (podľa môjho názoru). Mali by sme zistiť, ako sú nastavené kontumačné prehry v iných zväzoch a hlavne ako sú nastavené u EBL a WBF a adekvátne tomu to nastaviť.

      • Typicka kontumacia v sporte je za neopravnenu hru neregistrovaneho hraca alebo hraca registrovaneho v inom klube ( vid napriklad https://cs.wikipedia.org/wiki/Kontumace_(sport). )

       Ked sa ti dobyje baterka, tak mi odpovedz na nasledujucu otazku: v com je rozdiel medzi nastupenim neopravneho hraca trebars v hokeji a v bridzi? V bridzi nastupil nasledkom „dobreho umyslu“, kym v hokeji nasledkom „zleho umyslu“? Ci ako? Ako chces zistovat znamienko umyslu?

       Ano, kontumacia je trest. Kontumacia je trest za hrube porusenie pravidiel, ktore nemozno ziadnym sposobom napravit. V kazdom sporte existuje plejada trestov a tak je tomu aj v bridzi. Porovnavat kontumacny vysledok v sutazi druzstiev s pridelenim AVE+ v parovych sutaziach je tak daleko od reality ako je Pluto od zemegule :).

       • Podľa súťažného poriadku Poľského bridžového zväzu, družstvo, ktoré zavinilo kontumačný výsledok získa 0 VP.
        http://stara.pzbs.pl/komunikaty/r2005/RegulamZawodow.pdf

        Walkower

        Družstvo ktoré nezavinilo kontumáciu získa lepšiu z možností:
        a) 120% remízy
        b) svoj priemer z ostatných zápasov
        c) rozdiel medzi jeho najlepším výsledkom v zápase a priemerom súpera, ktorý sa previnil

        Navyše podľa propozícii tej ktorej súťaže, môže previnilé družstvo dostať finančnú a disciplinárnu pokutu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Help

3 × 3 =

WordPress theme: Kippis 1.15