Má sa alertovať hláška 3 piky v tejto sekvencii?

V súťaži družstiev vznikol konflikt po nasledujúcej dražbe:

Pas – Pas -Pas – 1BT
Pas – 2 – Pas – 2
Pas – 3 – Pas – 4

Hráč na severe sa začal rozčuľovať, pretože hláška 3 nebola alertovaná. Súpera na západe obvinil, že je klamár a ten, namiesto toho aby privolal rozhodcu, použil na jeho adresu vulgárnu nadávku.

Sever prišiel za rozhodcom, až keď začali dražiť ďalšie rozdanie, popísal, čo sa stalo, keď som s ním prišiel k stolu, vyzval som ho, aby pred súpermi zopakoval, čo mi povedal, odmietol to zopakovať, tak som to zopakoval vlastnými slovami, spýtal som sa západu, či použil hrubý výraz, ten ho priznal. Výsledok som ponechal v platnosti, keďže prípadné alertovanie nemalo vplyv na konečný záväzok, ani na priebeh obrany. Družstvu, za ktoré hral západ, som pridelil pokutu 1 VP. Keďže atmosféra pri stole bola napätá, až dodatočne som si uvedomil, že sever som mal prinajmenšom napomenúť, keďže sa tiež nevhodne zachoval a svojim obvinením vyprovokoval bezpochyby neadekvátnu reakciu západu.

Moja otázka je pre kolegov rozhodcov

Má sa hláška 3 alertovať? Ja som rozhodol, že sa alertovať nemusí, ale aj keby sa alertovať mala, tak jej alertovanie či nealertovanie nemalo žiaden vplyv na konečný záväzok, ani na hru obrancov.

2 – Stayman, otázka na drahý štvorlist

2 – nemám drahý štvorlist

3 – 5 list pikový, 4 list srdcový, sila postačujúca na celú hru. Ak máš trojlist pikový, draž 4, ak ho nemáš, povedz 3BT.

Záver: Z diskusie pod článkom vyplynulo, že by sa hláška 3 v takejto sekvencii alertovať mala.

Doporučenie: Ak ktokoľvek z hráčov vysloví podozrenie, že došlo k nezrovnalosti, mali by ste privolať rozhodcu, ak vás z nezrovnalosti podozrieva protistrana a neprivolá rozhodcu, privolajte ho sami, do jeho príchodu zbytočne o nezrovnalosti nediskutujte, inak môže dôjsť k úniku neoprávnených informácii, či ku eskalácii konfliktu.

avatar
2 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Sikra Branislavjan krátkýAdam KubicaTibor MenyhértTibor Menyhért Recent comment authors
najnovšie najstaršie najviac hodnotené
Adam Kubica
Člen
Adam Kubica

Súhlasím s Edom. Citujem český Soutěžní řád (predpokladám, že slovenský je v tejto časti prekladom českého). Hláška se alertuje, kdykoli se lze rozumně domnívat, že soupeř může potřebovat upozornění, případně vysvětlení použitého dražebního postupu. Hlášky se alertují, pokud: 1. jsou konvenční; 2. jsou přirozené, ale forsují nebo neforsují způsobem, který soupeři neočekávají; 3. jsou přirozené, ale jsou ovlivněny jinými dohodami, které soupeři neočekávají. Nezáleží na tom, či význam hlášky vyplýva z uvedeného sledu, v prípade, že spĺňa príslušné podmienky, sa alertovať (a vysvetľovať) musí. V Prahe máme jedného hráča, ktorý tradične hlášky napr. v 2. kole jednostrannej dražby vysvetľuje slovami… Čítaj viac »

Edo Velecky
Člen
Edo Velecky

Preco rozhodcovia :)? Toto je jednoduchy problem a spravne riesenie by mal poznat kazdy hrac, pokial rozumie principu alertovania. Cielom alertovania je, aby superi mali o nasej zalicitovanej hlaske rovnake informacie ako mame my. Alertovnanim ich upozornujeme na to, ze alertovana hlaska so sebou nesie nejaku dodatocnu alebo neocakavanu alebo nestandardnu informaciu a ak maju zaujem o tuto informaciu, tak sa na vyznam hlasky mozu spytat. Priklad: ak otvorim licitaciu blokom 2piky, tak tuto hlasku treba alertovat, ak mame s partnerom dohodnute, ze ukazuje 5list pik a nejaky lacny 4list. Alertujeme preto, lebo hlaska 2piky obsahuje „skryty“ lacny 4list. Ak… Čítaj viac »

WordPress theme: Kippis 1.15