Na generovanie rozdaní exituje nepreberné množstvo programov. Na generovanie sa používajú generátory pseudonáhodných čísel. Pre licitačný trenažér som napísal vlastný generátor rozdaní, ale netestoval som, nakoľko sa ním vygenerované rozdania blížia rozdaniam miešaným ručne.

Dealmaster

V klube používame program Dealmaster. Program okrem štandardného miešania, ktoré by sa malo používať na riadne turnaje, umožňuje generovať rôzne špecifické listy. Generovanie špecifických listov sa používa napríklad pre potreby kurzu, keď necháme vygenerovať rozdania zodpovedajúce preberanej látke. Napríklad na otvorenie 1NT 15-17 bodový list s pravidelnou rozlohou na N a pre ostatné listy sa buď nenastaví nič, alebo nastavíme pre juh také podmienky, aby juh mal dražiť Stayman alebo transfery.

Program umožňuje vygenerovať súbory v rôznych formátoch: PBN, DLM, DUP, LIN, Excell a mnohých ďalších.

Hráči sa na turnajoch pravidelne sťažujú na počítačom generované rozdania, zdá sa im, že rozdania sú extrémnejšie, než pri ručnom miešaní. V klube som však dvakrát zažil, ako sa hráč sťažoval na počítačom generované rozdania, pritom  rozdania boli miešané ručne, kvôli technickému problému  s miešačkou 🙂

Deal

Zaujímavou alternatívou je program Deal Thomasa Andrewa. Má kopec možností a hlavne sú k tomu zdrojové texty, takže ho možno integrovať do iných bridžových aplikácií. Osobne uvažujem o spojení s mojim licitačným trenažérom, keďže dokáže robiť aj DD analýzu.

 

.